• Novinky

            • "Dúha" z ph indikátora

            • Na hodine chémie sme experimentovali s farbami. Ako pH indikátor sme použili červenú kapustu, z ktorej sme si pripravili výluh. Červená kapusta obsahuje látky nazývané antokyaníny. Tieto látky spôsobujú, že roztok červenej kapusty mení sfarbenie v závislosti od kyslosti či zásaditosti prostredia, v ktorom sa nachádza. Funguje tak ako domáci lakmusový papierik.

            • Krúžok Spoznávame Zemplín

            • Napriek chladnému počasiu sa  rodičia a žiaci našej školy zúčastnili výletu Spoznávanie Zemplína, kde sme navštívili najnižší bod Slovenska v obci Klin. Cestou sme sa zastavili  pri liečivom prameni,  navštívili sme aj  zrúcaninu Veľký Kamenec, absolvovali sme prehliadku zrekonštruovaného kaštieľa v Borši, kde sme si dali aj chutný obed. Žiaci našej školy  sa vyšantili na ihrisku a poslednou zastávkou bol Grand Bari…. Nedeľu sme si užili aj napriek upršanému počasiu….

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

            • Získali sme medzinárodné ocenenie Zelenej školy

            • Po dvojročnom úsíli práce s témou ODPAD, v rámci enviromentálnej výchovy prepojenej s praktickými aktivitami školskej komunity, sme si včera 12.10.2023 prevzali medzinárodný Certifikát Zelenej školy a vlajku Zelenej školy, ktorú máme v platnosti do augusta 2025. Poďakovanie patrí našim žiakom, kolégiu Zelenej školy, koordinátorke projektu p. Mgr. Adamovej a všetkým pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom za dvojročné úsilie, ktoré stálo za to.  Veríme, že toto ocenenie je len začiatkom ďalších krokov, ktoré nás čakajú. Životné prostredie je neodmysliteľnou súčasťou nášho života, preto je dôležité starať sa a chrániť ho. Aj po tomto peknom ocenení neleníme a začíname ďalšou dvojročnicou, ktorej témou je ZELEŇ a OCHRANA PRÍRODY. Všetkým našim priaznivcom ďakujeme za podporu a tešíme sa na spoločné aktivity, ktorými môžeme skrášliť a zveľadiť prostredie našej školy. 

            • Sv. deň duševného zdravia

            • 10.10 si pripomíname Svetový deň duševného zdravia. Bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie so zámerom zvyšovania povedomia a upozorňovania na opodstatnenosť a význam témy duševného zdravia jednotlivcov, ako aj celej spoločnosti.

              Čo je to duševné zdravie? Určite sme už mnohokrát tento výraz počuli. Ale vieme aj čo znamená? Veľmi jednoducho by sme mohli duševné zdravie vysvetliť alebo zadefinovať ako to „Ako sa máme... Ako sa cítime... Čo prežívame...“

              Počas tohto týždňa aj na našej škole prebehli rôzne aktivity zamerané na prehĺbenie témy duševného zdravia a povedomia o ňom. Žiaci sa porozprávali o dôležitosti duševného zdravia, o riešení problémov a mali možnosť vyskúšať si relaxačné cvičenie. Taktiež vytvorili originálne plagáty na zvýšenie osvety v oblasti duševného zdravia.  

              Čo je prospešné pre naše duševné zdravie?

              1. Prijímaj sám/sama seba - poznaj sám/sama seba, svoje dary a svoje prednosti aj slabosti. Váž si sám/sama seba, ale neber sa až príliš vážne. 

              2. Hovor o tom – o všetkom, čo ťa trápi, čoho sa bojíš, čo si vyčítaš, o svojom smútku, ale rovnako aj o svojich radostiach a úspechoch. Zdieľaná starosť sa stáva polovičnou, zdieľaná radosť dvojnásobnou.

              3. Buď aktívny/a – život je ako rieka, raz plávame s prúdom a raz zas proti nemu. Kým sa hýbeme, tak žijeme a naopak.

              4. Uč sa novým veciam – stále je čo sa učiť a spoznávať. To, čo sa nám podarí zvládnuť nás blaží a to, čo nezvládneme sme aspoň vyskúšali.

              5. Stretávaj sa s priateľmi – sympatia, náklonnosť, kamarátstvo, priateľstvo a láska sú zdrojom radosti a opory v našom živote.

              6. Rob niečo tvorivé – tvoriť možno kdekoľvek, v ateliéri, v divadle, ale aj v záhrade, kuchyni či dielni. Dôležitejší ako výsledok je proces.

              7. Zapoj sa a pomôž – zaujímaj sa o dianie vo svete. Politika, charita, ekológia a pomoc pre tých, ktorí to potrebujú dávajú zmysel nášmu životu.

              8. Neváhaj požiadať o pomoc – nehanbi sa a neváhaj požiadať o pomoc, ak je tvoje bremeno príliš ťažké, bolesť prisilná, strata priveľká, strach neznesiteľní.

              9. Oddychuj a uvoľni sa – uč sa oddychovať aktívne aj pasívne, objavovať nové zdroje uvoľnenia a radosti.

              10. Zdolávaj prekážky – uč sa brať problémy a prekážky v tvojom živote ako výzvy a možnosť tvojho osobného rastu.

              11. Neboj sa snívať – nie všetky sny sa nám môžu splniť, ale k niektorým sa môžeme aspoň priblížiť.

              12. Ži tu a teraz – ži najlepšie ako len vieš.

               

               

            • Enviromatematika

            • Jesenná príroda sa stala inšpiráciou pre zopakovanie učiva o zlomkoch. Rôzne prírodniny boli vhodné na ich znázornenie, rozširovanie alebo krátenie. Atletická dráha splnila funkciu zlomkovej čiary. Žiaci pochopili, že so zlomkami sa dá „ hrať “ všade...

               

            • Súťaž o naj... jablko

            • V mesiaci október bola pri príležitosti Dňa jablka vyhlásená súťaž o najväčšie a najkrajšie jablko. Veľa žiakov a žiačok prinieslo krásne veľké jablká. Rozdiely medzi nimi boli takmer nepatrné a vyhodnotiť ich bolo náročné. Na hornej chodbe našej školy boli tie „naj“ jablká každej triedy vystavené a tam si ich žiaci mohli aj pozrieť a porovnať. Na prvom stupni priniesol najväčšie jablko Sebastián Vadel z III.A a na druhom stupni Samuel Vadel zo VII.B. Víťazi boli odmenení. Súťažné i mimo súťažné jabĺčka následne spracovali naše pani kuchárky a my sme si mohli pochutnať v školskej jedálni na sladkom kompóte. Všetkým ďakujeme za účasť a spoluprácu.

            • Jesenná výzdoba prác našich žiakov

            • Hýrivé farby jesene nás na výtvarnej výchove hrejú aj keď je už sychravo a chladnejšie. Potešili sme sa zobrazením krásnej pani, bohatej na sladké plody... má ich pozaplietané vo vlasoch, šaty sú vzorované tvarmi listov, klobúk ozdobený ovocím, namiesto šperkov použila šípky, bobuľky sú korálky... Kráča nádhernou prírodou a užíva si každú chvíľku. Užite si aj vy našu nástenku.

            • Príprava na svoje povolanie

            • Žiaci 9.ročníka sa zúčastnili preventívného poradenstva v rámci voľby povolania. Dozvedeli sa nové a zaujímavé informácie, ktoré im pomôžu pri rozhodovaní sa o svojej budúcej pracovnej kariére a pri zorientovaní sa na trhu práce, aby mali čo najväčšie predpoklady pre úspešne uplatnenie sa.

            • Filmový festival EKOTOPFILM

            • Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm oslavuje 50. výročie a my sme boli pri tom. Žiaci 6.A a 7.B triedy sa zúčastnili festivalu, ktorého cieľom je pomocou filmového plátna inšpirovať a nabádať ľudí k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu. Festival každoročne prináša slovenským divákom najnovšie dokumentárne filmy z celého sveta z rôznych oblastiach ochrany životného prostredia a udržateľnosti. Tento festival rozhodne obohatil žiakov o množstvo nových vedomostí v oblastiach ako napr. plytvanie potravinami, odpady, uhlíková stopa, ekologická doprava, ochrana ohrozených druhov zvierat a pod. 

               

            • Základný plavecký kurz

            • Po obnovení mestskej plavárne v Michalovciach sme začali s výcvikom základného plaveckého kurzu pre žiakov 4.-5. ročníka. Tešíme sa, že sa žiaci môžu učiť základom plávania  bezplatne, vo vynovených priestoroch mestskej plavárne.

            • Outdoorové vyučovanie SJL- 3.ročník

            • Keďže je ešte pekné počasie, záverečné opakovanie abecedy sme uskutočnili vonku. Tretiaci si zmerali sily v súťaži "ABECEDA"

              Ich úlohou bolo čo najskôr podľa farby nájsť písmená abecedy, usporiadať ich a povešať v správnom poradí, v čo najkratšom čase.  Najrýchlejšie družstvo so správne usporiadanou abecedou vyhráva....

              Bola to super hodina.

            • Kurz Ochrany života a zdravia

            • Po teoretickej časti kuzu Ochrany života a zdravia,  žiaci II.stupňa, nadobudnuté  teoretické poznatky precvičovali v teréne.  Praktická časť kurzu sa začasla evakuáciou budovy všetkých žiakov a učiteľov. Vedúci kurzu OŽaZ zmeral čas evakuácie a oboznamil žiakov s jednotlivými stanovišťami a plnením úloh.  V závere kurzu bolo vyhodnotenie jednotlivých tried za zvládnutie teroretických poznatkov. Najlepšie sa darilo žiakom 6.A- 75b, na druhom mieste sa umiestnili žiaci 8.B- 61b a 3.miesto obsadili žiaci 9.B - 57b. 

            • Didaktické hry I. stupňa

            • 29.19.2023 sa na 1. stupni uskutočnili "Didaktické hry spojené s vychádzkou do prírody ".Na začiatku cvičenia zaznel varovný signál. Žiaci sa pod vedením triednych učiteľov organizovane presunuli pred budovu školy. Meraná bola rýchlosť evakuácie žiakov. Žiaci boli informovaní o programe didaktických hier, po ktorom sa po  vyznačenej trase premiestnili do mestského parku KERTA. Počas presunu si všímali dopravné situácie, okolitú prírodu, budovy. V mestskom parku plnili dané úlohy a súťaže: beh, hry, pozorovanie rieky, hod na cieľ. Po úspešnom absolvovaní disciplín sme sa organizovane presunuli do školy a vyhodnotili didaktické hry.

            • Naši mladí športovci na mítingu v Bardejove

            • Žiaci športových tried sa zúčastnili atletického mítingu športových tried základných škôl Východoslovenského regiónu v Bardejove.  150 mladých atlétov súťažilo  v kategóriách mladších  a starších žiakov. Výsledky našich mladých atlétov: 1. miesto obsadili David Demko v hode vortexom a Laura Barkaiová vo vrhu guľou, 2. miesto Martin Bajužik v behu na 60m, David Demko v skoku do diaľky, Simona Majchráková v behu na 600m a družstvá mladších žiakov a žiačok obsadili 3. miesta. Úspešným športovcom blahoželáme

               

            • Európsky deň jazykov 2023 – Povedzme ÁNO jazykom !

            • Každoročne cieľom tohto dňa (26.september) je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť viacjazyčnosť a kultúrnu rozmanitosť. Aj my sme si tento sviatok pripomenuli na vyučovacích hodinách rôznych predmetov. Žiaci aj učitelia pri výklade alebo precvičovaní učiva komunikovali nielen po slovensky, ale aj jazykmi, ktoré sa žiaci učia (anglický, ruský, nemecký jazyk) alebo poznajú (český, ukrajinský, vietnamský či poľský jazyk). Zaujímavé boli aj súťažné aktivity, jazykolamy, prekladové cvičenia, jazykové hry, výtvarné práce, zvukové nahrávky...

            • Novootvorený klub pre mládež Káčko

            • Už o pár dní, 28.9.2023 IPčko- Nám. osloboditeľov 33, Michalovce čoskoro otvorí nový klub pre mládež, ktorého súčasťou jeCONNECT KLUB a výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko. Káčko je kontaktným bodom pre mladých ľudí v krízových životných situáciách a špecifickou krízovou službou. Je jednoducho miesto, v ktorom môžu ľudia dostať odbornú pomoc, zažiť záujem, prijatie a pripraviť sa na nový štart. Odborníci z IPčka
              sú vyškolení psychológovia a psychologičky, pripravení vypočuť si všetko, o čom chcú návštevníci Káčka anonymne a bezplatne hovoriť. Od stredy do soboty je pripravený pre mladých ľudí fantastický, inšpiratívny, podporný a rozvojový program, ktorý si viete pozrieť na priloženom letáčiku.
              Ak si zvedavý/zvedavá čo všetko sa prináša CONNECT KLUB tak vyskúšaj a využi možnosť, ktorá sa neodmieta. Spoznaj nových ľudí, zaži záujem, zábavu, chill, rozvoj, zapoj
              sa do rôznych zaujímavých aktivít a tráv zmysluplne svoj voľný čas.

            • Naša mena EURO

            • Medzinárodný deň eura (24.september) sme si pripomenuli na vyučovacej hodine finančnej gramotnosti. Súťažnou formou si žiaci zopakovali informácie a poznatky o našej menovej jednotke. Body za správne odpovede boli premenené na eurá, ktoré mohli následne minúť v triednom obchode. Spomienkami na letné prázdniny sme sa vrátili aj do krajín, kde sa eurami neplatí.

            • Milé pastelkáčky a milí pastelkáči

            • Dňa 22.9.2023  sa naša škola opätovne zapojila do zbierky Biela pastelka, ktorá funguje pod záštitou Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

              Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka Vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.

              Žiaci si mali možnosť vyskúšať aké je to ťažké, keď sa niekto narodí nevidiaci alebo stratí počas svojho života jeden z najdôležitejších zmyslov – zrak. Pripravili sme pre nich čierne okuliare,  cez ktoré nič nebolo vidieť. Touto formou si žiaci aspoň na chvíľu „vyskúšali“  aké ťažké je byť nevidiaci a aké to je žiť v tme. Hmatom  zisťovali predmet, sluchom počúvali svojho kamaráta, ktorý ich navigoval a pomáhal pri písaní na tabuľu.

              V mene všetkých, ktorým táto zbierka pomôže ....ĎAKUJEME.

              Aj vďaka Vám sa mnohým ľuďom otvorí nová kapitola samostatného a radostnejšieho života a môžu sa písať krajšie príbehy v životoch ľudí so zrakovým postihnutím.

               

            • Na sústredení v Krakove

            • Žiaci športových tried našej školy sú v rámci výmenného pobytu na sústredení  v poľskom meste  Krakov. Tento projekt sa uskutočňuje pomocou medzinárodného Vyšehradského fondu a zapája sa do nich 20 našich  a 20 poľských mladých atlétov z Krakova.   Sústredenie  vedie poľský tréner a medailista z majstrovstiev sveta v atletike  Grzegorz Zajaczkowski. Okrem športu žiaci poznávajú aj kultúrne, historické mesto Krakov i jeho obyvateľov.